12V 2A POWER ADAPTER-HKP-1220
AC-DC 24W LED Lighting Power Supply Adapter Transformer Turn 220V ac into 12V 2A dc power adapter.
Features
  • Excellent Quality
  • Short Circuit, Over Voltage & Over Current Protection
  • Incredibly Low Fault Rates
  • No Minimum Load
  • This power supply is a regulated Center Positive power supply
  • It’s plug design is for Indian power socket so, no plug converter is required
  • Compact size & light weight
  • High Reliability
  • Regulated Stable Voltage
  • Good quality SMPS Based Adapter
  • Stabilized Output, low ripple & low interference
  • Single Output Voltage
  • High Efficiency & low energy consumption
Specifications
  • Input – 100-240V AC 50/60Hz
  • Category – Switch Mode Power Adaptor (SMPS)
  • Applications: Low voltage strip light, table lamp and other 12V products.
  • Output Type – DC
  • Output – 12V 2A
  • Dimension : 98 x 45 x 60 mm