160MT160KB IOR IGBT MODULE
Maximum Operating Temperature
+150 ?C
Length
94mm
Mounting Type
Panel Mount
Minimum Operating Temperature
-40 ?C
Width
35mm
Height
25.5mm
Pin Count
6
Dimensions
94 x 35 x 25.5mm
Bridge Type
Three Phase
Configuration
Single
Peak Average Forward Current
160A
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current
1.5kA
Peak Forward Voltage
1.49V
Peak Reverse Current
10mA
Peak Reverse Repetitive Voltage
1600V